Förslag på förändringar inom Växjö kommuns förskolor

Växjö kommun föreslår flera förändringar inom den kommunala förskolan under 2026. Förslagen innebär bland annat att två förskolor avvecklas och omsorg på obekväma tider flyttas. Syftet är att anpassa förskolans organisation till det minskande antalet barn i kommunen och samtidigt möta ökade krav på kvalitet och arbetsmiljö.

Uppdatering 16 december:
Förslaget togs upp för beslut i utbildningsnämnden den 15 december. Nämnden beslutade då att återremittera ärendet för fortsatt beredning. Återremitteringen görs för att säkerställa att ärendet hanteras på rätt sätt i beslutsprocessen.

Ärendet planeras tas upp igen för beslut den 14 januari 2026.

Publicerat 5 december:
Bakgrunden är en tydlig demografisk förändring med minskande antal barn de kommande åren, samtidigt som förskolans uppdrag har förstärkts i nya läroplanen. För att säkerställa att resurser används på ett långsiktigt hållbart sätt planerar kommunen att genomföra ett antal åtgärder det närmaste året.

– Förskolan står inför förändringar de kommande åren, och då behöver vi anpassa både lokaler, organisation och bemanning. Vårt fokus är att säkra kvaliteten i undervisningen och använda resurserna på ett ansvarsfullt sätt. Samtidigt är det viktigt för oss att så långt det är möjligt kunna behålla vår personal, säger Monika Hernborg-Charlin, verksamhetschef för förskolan.

De planerade förändringarna omfattar bland annat:

  • Lillestad förskola avvecklas: Minskande antal barn gör att verksamheten avvecklas och lokalerna ska i stället används till annan verksamhet. Vårdnadshavare med barn på Lillestad förskola erbjuds plats på närliggande förskolor.
  • Linnéparkens förskola omvandlas: Den nuvarande förskoleverksamheten avvecklas och lokalerna används i stället för omsorg på obekväma tider samt som mötesplats med Öppen förskola. Vårdnadshavare med barn på Linnéparkens förskola erbjuds plats på närliggande förskolor.
  • Omsorg på obekväma tider flyttas: Omsorg på obekväma tider, som idag finns på Björkens förskola, flyttar till lokaler på nuvarande Linnéparkens förskola.
  • Justeringar i ledningsorganisationen: Flera rektorsuppdrag förändras och tillsättningen av vakanta rektorstjänster pausas.

Förändringarna föreslås genomföras stegvis under året. Ingen verksamhet avvecklas utan att ett alternativ erbjuds.

Under veckan har vårdnadshavare på de förskolor som ska avvecklas, omvandlas eller påverkas av en ändrad ledningsorganisation fått information från rektor och verksamhetschef.

– Vi vet att förändringar kan väcka frågor. Därför har vi prioriterat tydlig information och nära dialog med all vår personal och med vårdnadshavare. Målet är att barnen får en trygg övergång och en fortsatt hög kvalitet i förskolan, säger Monika Hernborg-Charlin.


Senast uppdaterad: 16 december 2025